Szanowni Państwo Członkowie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN,

 

Mam ogromną przyjemność poinformować Państwa, że w efekcie naszych wspólnych działań członków Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, a także przyjętego w dniu 22.05.2022r stanowiska na temat opracowania zmian w zakresie możliwości poszerzenia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) o tematykę dotyczącą obszarów z zakresu weterynarii przyjęte na lata 2023-27 obszary KIS zostały zmodyfikowane częściowo o tematykę weterynaryjną. Dodany do KIS tekst nie jest długi ale wreszcie bierze pod uwagę nasz obszar, jest niezwykle uniwersalny i pomimo niezwykłej lapidarności zawiera w sobie większość postulatów naszego środowiska ułatwiając argumentacje wpisywaniu projektów w priorytetowe obszary badawcze.

Poniżej zamieszczamy fragment zmodyfikowanych obszarów dla KIS 2. INNOWACYJNE TECHNOLOGIE, PROCESY I PRODUKTY SEKTORA ROLNO-SPOŻYWCZEGO I LEŚNO-DRZEWNEGO.

Pełen tekst dostępny pod linkiem: https://krajoweinteligentnespecjalizacje.pl/

IV. TECHNOLOGIA PRODUKCJI ROŚLINNEJ I ZWIERZĘCEJ

1. Metody biologizacji rolnictwa poprawiające jakość gleby oraz wartość odżywczą surowców roślinnych (m.in. biopreparaty, mikroorganizmy, integrowana ochrona roślin i grzybów uprawnych przed chorobami i szkodnikami z wykorzystaniem innowacyjnych biopreparatów, metod biotechnologicznych i zabiegów agrotechnicznych).

2. Rozwiązania służące zwiększeniu bezpieczeństwa oraz poprawie jakości surowców roślinnych w zakresie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, w tym stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin i zrównoważonej produkcji.

3. Wykrywanie i identyfikacja patogenów i szkodników roślin i grzybów uprawnych z wykorzystaniem innowacyjnych technik.

4. Innowacyjne metody pozwalające na poprawę dobrostanu i ochronę zdrowia zwierząt.

5. Metody żywienia i systemy utrzymania zwierząt wpływające korzystnie na wartość odżywczą i walory prozdrowotne produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. zwiększające produktywność i zmniejszające uciążliwość dla środowiska z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt.

6. Automatyka doju i roboty udojowe.

7. Zwiększenie efektywności zapylania z wykorzystaniem owadów zapylających, w tym trzmieli i pszczół samotnic.

8. Metody poprawy stanu higienicznego oraz zdrowotnego zwierząt użytkowych i gospodarstw hodowlanych.

9. Procesy i systemy optymalizacji zarządzania różnymi typami gospodarstw rolnych.