Szanowni Państwo Członkowie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN,

 

informujemy, że w dniu 16 września 2022 r. odbędzie się kolejne spotkanie sieci ScienceNet Workshop: "Clinical aspects of feline reproduction: an update".

Link do rejestracji poniżej:

https://nawa-workshop5.com/ 

  

Zapraszamy!
Przewodniczacy i Prezydium KNWiBR PAN
 

 

nawa

 

 

  

*****

  

 

 

KONFERENCJA NAUKOWA

"Aktualne problemy w patologii drobiu ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych"

Wrocław, 30 czerwca - 1 lipca 2022 r.

 

Przez dwa ostatnie lata w związku z pandemią  SARS-CoV2 (COVID-19) obrady konferencji naukowej, tej "corocznej wrocławskiej" jak też sesji naukowej organizowanej w ramach XVI Kongresu PTNW w Warszawie  odbywały się online. 

Tegoroczna, 52. Konferencja Naukowa poświęcona „Aktualnym problemom w patologii drobiu ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych” została zorganizowana przez Katedrę Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Sekcję Fizjologii i Patologii Ptaków Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.

Obrady konferencji odbywały się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2022 r. we Wrocławiu pod honorowym patronatem: Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk, Rady Dyscypliny Weterynaria UP we Wrocławiu, Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka oraz Dolnośląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

W trakcie konferencji, w pięciu sesjach tematycznych wygłoszono 31 referatów, w tym 4 przez wykładowców zagranicznych w języku angielskim. Tematami wiodącymi w programie tegorocznej konferencji były wykłady poświęcone wyzwaniom jakie obecnie są podejmowane w sektorze produkcji drobiarskiej, w tym:

  • ograniczanie występowania zakażeń wirusowych i bakteryjnych, szczególnie grypy ptaków i salmonelloz;
  • ograniczanie stosowania antybiotyków i możliwości wykorzystania alternatywnych substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym 

Konferencje drobiarskie cieszą się dużym zainteresowaniem, stąd obecność ponad 300 uczestników, w tym naukowców, lekarzy weterynarii wolnej praktyki, państwowej inspekcji weterynaryjnej oraz przedstawicieli firm drobiarskich, farmaceutycznych i paszowych. 

Dla wszystkich uczestników konferencji przygotowano materiały konferencyjne na nośniku (pendrive) zawierające opracowania głoszonych referatów. 

Duże zainteresowanie konferencją licznego grona słuchaczy i merytoryczna dyskusja w trakcie obrad są najlepszą oceną i potwierdzeniem, że spotkania naukowe należy organizować.

             

     prof. dr hab. dr h.c. Alina Wieliczko

 

 

 

*****

 

 

 

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „5th International Conference on Uterine Disorders in Farm Animals: Endometritis as a cause of infertility in domestic animals” odbyła się w dniach 22-25 czerwca 2022 roku w Krakowie.

 

Organizatorami konferencji był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Konferencja została zorganizowana pod patronem i przy merytorycznym wsparciu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk. W związku z pandemią Covid-19 konferencja odbył się w formule hybrydowej: stacjonarnej oraz on-line. Konferencja była transmitowana przy użyciu platformy ZOOM, dla wszystkich uczestników, którzy nie mogli przybyć osobiście na spotkanie. W konferencji wzięło udział 88 naukowców, w tym 39 z zagranicy.

Ideą przyświecającą organizatorom konferencji było zorganizowanie otwartego forum dyskusyjnego sprzyjającemu nawiązaniu dialogu pomiędzy młodymi naukowcami na początku swoje drogi naukowej oraz doświadczonymi naukowcami w obszarze badań z zakresu biologii i patologii rozrodu. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń naukowych, integracja naukowców z Polski i z zagranicy prowadzących badania nad stanami zapalnymi macicy krów i klaczy, a także nad fizjologicznymi, immuno-endokrynnymi mechanizmami kontrolującymi rozród zwierząt.

Dyskusja naukowa odbyła się w ramach 1 przedkonferencyjnej sesji pt.”Genetic and biotechnological aspects of equine reproductive health – in memory of Prof. William Twink Allen” oraz 4 sesji naukowych pt:

  • "Pathophysiology of Uterine Functions"
  • "Effects of uterine disorders in reproductive health of farm animals"
  • "The role of bacteria and viruses for the pathogenesis of uterine disorders"
  • "Methods of diagnosis and therapy of uterine disorders in farm animals"

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się sesją przedkonferencyjną pt. ”Genetic and biotechnological aspects of equine reproductive health – in memory of Prof. William Twink Allen”. Sesja ta została poświęcona pamięci zmarłego Prof. Williama Twinka Allena, który był światowej sławy specjalistą z dziedziny rozrodu koni. Sesję rozpoczął wykład on-line wygłoszony przez Prof. Mariana Tischnera. Prof. Marian Tischner w swoim wykładzie opowiedział o swojej przyjaźni i współpracy z Prof. Williamem Twinkiem Allenem, a także opisał najważniejsze odkrycia i dokonaniach naukowe Prof. Williama Twinka Allena. Następnie Prof. Amanda de Mestre z Royal Veterinary Collage z Wielkiej Brytanii wygłosiła wykład dotyczący genetycznych wariantów zarodków koni związanych z utratą ciąż. Kolejnym wykładowcą była Prof. Graca Ferreira-Dias z Uniwersytetu Lizbońskiego, która przedstawiła wyniki najnowszych badań naukowych dotyczące zmian epigenetycznych w patogenezie endometrosis. Zaproszeni wykładowcy prowadzili dalszą część sesji, w której dochodziło do ożywionej dyskusji po każdym wykładzie. Następnie wysłuchano 3 ustnych prezentacji badaczy z Polski i Hiszpanii omawiających m.in. trendy w biotechnikach rozrodu koni, pomiary naczyniowe w stanach zapalnych macicy klaczy oraz immunolokalizację mieloperoksydazy w błonie śluzowej macicy.

Drugi dzień konferencji rozpoczął wykład plenarny w formie on-line pt. ”Protecting the bovine endometrium against damage caused by pathogenic bacteria” wygłoszony przez Prof. Martina Sheldona z Swansea University School of  Medicine z Wielkiej Brytanii. Wykład ten poświęcony był mechanizmom obronnym, które rozwijają się w błonie śluzowej macicy u bydła w odpowiedzi na patogenne bakterie.

Pierwsza sesja tematyczna pt.”Pathophysiology of Uterine Functions” rozpoczęła się wykładem Prof. Tal Raza z Hebrew University of Jerusalem  z Izraela dotyczącym funkcji poporodowych jajników i macicy związanych z zapaleniem macicy i endometrium u krów mlecznych. Następnie wykład wygłosiła Prof. Claudia Klein z Friedrich-Loeffel Institute z Niemiec, która przedstawiła najnowsze dane dotyczące rozwoju endometrosis u klaczy. Zaproszeni wykładowcy prowadzili dalszą część sesji, w której dochodziło do gorącej dyskusji po każdym wykładzie. Następnie wysłuchano 5 ustnych prezentacji badaczy z Polski, Niemiec i Portugalii. Prezentacje skupiały się na roli pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w rozrodzie, analizie transkryptomicznej błony śluzowej macicy klaczy w przebiegu endometrosis u klaczy, wpływie IL-13 na rozwój endometrosis u klaczy, wpływie podłoża na ekspresję genów końskich fibroblastów endometrium hodowanych w warunkach in vitro oraz ekspresji metylotransferaz DNA w końskich fibroblastach endometrium hodowanych w warunkach in vitro.

Pomiędzy pierwszą a drugą sesją tematyczną odbyła się sesja plakatowa pt. „Around Animal Reproduction 1”. W sesji przedstawiono 7 krótkich doniesień w formie 5 min. nagranych wcześniej prezentacji. Prezentacje dotyczyły m.in. roli IL-6 w patogenezie endometrosis u klaczy, zmian transkryptomicznych w ciałku żółtym we wczesnej ciąży u klaczy, zmian w ekspresji IL-17 oraz AhR w endometrium klaczy w przebiegu endometrosis.

Druga sesja tematyczna pt.”Effects of uterine disorders in reproductive health of farm animals” rozpoczęła się wykładem Prof. Christine Aurich z University of Veterinary Medicine w Wiedniu z Austrii dotyczącym wpływu odpowiedzi zapalnej indukowanej inseminacją na późniejszą płodność u klaczy. Następnie prof. Wojciech Barański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opowiedział o chorobach układu rozrodczego u krów. Zaproszeni wykładowcy prowadzili dalszą część sesji, w której dochodziło do ożywionej dyskusji po każdym wykładzie. Następnie wysłuchano 6 ustnych prezentacji badaczy z Polski, Austrii, Urugwaju, Izraela. Prezentacje dotyczyły m.in. wpływu stresu cieplnego, a także roli przyśpieszenia pierwszej owulacji na występowanie endometritis u krów mlecznych, wielkości dużych komórek lutealnych w ciałku żółtym w jajniku w przebiegu endometritis u klaczy, leukocytów krążących we krwi podczas endometritis u krów.

Trzeci dzień konferencji rozpoczął wykład plenarny pt. “How do viruses cross the porcine endometrium to reach embryos/fetuses and cause reproductive failure?” wygłoszony przez Prof. Hansa Nauwynck z Uniwersytetu w Ghent w Belgii. Wykład ten dotyczył mechanizmów wykorzystywanych przez wirusy, które to pozwalają przedostać się z krwi do macicy/łożyska, a następnie do zarodków i płodów.

Trzecia sesja tematyczna pt.”The role of bacteria and viruses for the pathogenesis of uterine disorders” rozpoczęła się wykładem Prof. Rodolfo de la Sota z Universidad Nactional de La Plata w Argentynie dotyczącym wpływu chorób macicy na późniejsze utraty ciąży w czasie laktacji. Następnie wykład wygłosił Prof. Marc Drillich z University of Veterinary Medicine w Wiedniu z Austrii, który opowiedział o najnowszych badaniach dotyczących endometritis u klaczy. Zaproszeni wykładowcy prowadzili dalszą część sesji, w której dochodziło do gorących dyskusji po każdym wykładzie. Następnie wysłuchano 5 ustnych prezentacji badaczy z Polski, Austrii i Niemiec, które dotyczyły m.in. charakterystyki wzrostu Trueperella pyogenes w modelu macicy in vitro, związku mikroboty tlenowej w macicy i jajowodzie po porodzie u krów, izolacji i określeniu zakresu gospodarzy bakteriofagów specyficznych dla wybranego patogenu macicy koni.

Pomiędzy trzecią a czwartą sesją tematyczną odbyła się druga sesja plakatowa pt. „Around Animal Reproduction 2”. W sesji przedstawiono 7 krótkich doniesień w formie 5 min. nagranych wcześniej prezentacji. Prezentacje dotyczyły m.in. wpływu TGF-β1 na ekspresję enzymów ADAMTS w fibroblastach endometrium u klaczy hodowanych w warunkach in vitro, zastosowaniu techniki mikroprzepływowej do selekcji nasienia ogiera, profilu ekspresji miRNA w endometrium w okresie przedimplantacyjnym ciąży u klaczy.

Czwarta sesja tematyczna pt. "Methods of diagnosis and therapy of uterine disorders in farm animal" rozpoczęła się wykładem Prof. Igora Canniso z University of Illinois Urbana z USA omawiającym zapaleni błony śluzowej macicy wywołane przez rozmnażanie u klaczy zarówno w aspekcie klinicznym jak i ich immunopatogenezę i patobiologię. Kolejny wykładowca prof. Geert Opsomer z Ghent University z Belgii opowiedział o protokołach diagnostyki i leczenia chorób macicy u bydła. Zaproszeni wykładowcy prowadzili dalszą część sesji, w której dochodziło do ożywionej dyskusji po każdym wykładzie. Następnie wysłuchano 5 ustnych prezentacji badaczy z Polski, Turcji, Egiptu, Hiszpanii oraz Niemiec. Wykłady dotyczyły m.in. roli mikroRNA w zapaleniu błony śluzowej macicy i ich potencjału jako biomarkera diagnostycznego, nowej metodzie pobierania próbek cytologicznych z endometrium krów mlecznych, stosunku IL1RA / IL1B w wydzielinie macicy wykrywalny in vivo i w ubojni u krów z subklinicznym endometritis.

Wszystkie nadesłane streszczenia zostały opublikowane w formie książki streszczeń dostępnej dla wszystkich uczestników. Wszelkie informacje dotyczące jej organizacji, programu oraz książka streszczeń zostały zamieszczone na stronie internetowej:

http://endometritis.pan.olsztyn.pl/

 

 

 

 

*****

 

 

 

W dniach 21 - 22. 06. 2022 roku odbyła się w Krakowie III Międzynarodowa konferencja dla lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń z Polski oraz krajów sąsiadujących.

 

Tematyka konferencji - „Antybiotykoterapia w świetle nowych regulacji Unii Europejskiej (UE), ASF oraz efektywna produkcja dużych grup prosiąt - wyzwania dla lekarzy-specjalistów chorób świń” dotyczyła aktualnych problemów, z którymi mierzą się lekarze weterynarii oraz  producenci trzody chlewnej.

Konferencję zorganizowało Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie.

Współorganizatorami byli: Polska Akademia Nauk (PAN) oraz Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych (PTNW) – Sekcja fizjologii i patologii świń. W czasie dwudniowej konferencji wykładowcy – przede wszystkim uznani praktycy i naukowcy - z Polski i różnych krajów świata (Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Francji), w trakcie pięciu oddzielnych sesji naukowo-praktycznych zaprezentowali 16 wykładów związanych z tematyką konferencji. Wśród wykładowców byli eksperci – głównie praktycy z ważnych rolniczo krajów świata. Z polski wykładowcami byli m. innymi Główny Lekarz Weterynarii RP – dr Paweł Niemczuk oraz jego zastępca dr Krzysztof Jażdżewski.

Istotnym elementem konferencji były dwa panele dyskusyjne. Pierwszy zatytułowany „Sposoby i narzędzia wykorzystywane w celu ograniczenia stosowania antybiotyków w chowie świń”. Drugi dotyczący problemów związanych ze zwalczaniem chorób układu oddechowego. Panele dyskusyjne w których na pytania prowadzącego oraz pytania z sali odpowiadali znani polscy lekarze praktycy wzbudziły szczególne zainteresowanie uczestników konferencji. Wydaje się, że wspomniane panele oraz wszystkie wykłady miały duże znaczenie praktyczne, co na pewno zyskało akceptację słuchaczy.

W tym roku inaczej niż to było uprzednio, w związku z korzystną sytuacją epidemiologiczną w zakresie COVID-19 wszyscy wykładowcy i uczestnicy konferencji czynnie w niej brali udział.

W spotkaniu uczestniczyło około 520 słuchaczy – lekarzy weterynarii praktyków. Ze względu na tematykę konferencji w spotkaniu wzięła udział stosunkowo duża grupa lekarzy weterynarii – pracowników inspekcji weterynaryjnej.

Do Krakowa przyjechali naukowcy ze wszystkich Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej w Polsce. Ponadto Konferencję zaszczycił również swoją obecnością V-ce Prezes PAN - Prof. Dr hab. Romuald Zabielski.

Konferencji, która odbywała się w spełniającym niezbędne wymogi Centrum Kongresowo-Wystawowym – hotelu Metropolo by Tulip, towarzyszyła wyjątkowo liczna – ze względu na możliwości techniczne - wystawa firm związanych z produkcją trzody chlewnej. Spośród 35 wystawców aż 17 było sponsorami. Zauważalny był fakt, że wśród wystawców pojawiła się znaczna liczba małych i średnich firm krajowych oferujących produkty niezbędne do produkcji prosiąt i tuczników. Zjawisko to uznać można za  bardzo dobry prognostyk, wskazujący, na kreatywność naszego małego i średniego biznesu.

Co ważne inaczej niż bywało to w przeszłości obecni byli jako wystawcy praktycznie wszyscy krajowi producenci leków weterynaryjnych. Konferencji, towarzyszyła jak zwykle atrakcyjna część towarzyska, w trakcie której przeprowadzono aukcję na rzecz krakowskiej Fundacji wspierającej poszkodowane przez los dzieci. W trakcie aukcji zebrano około 45 000 zł.

 

Zdjęcia:


https://www.3trzy3.pl/zdj%C4%99cia_z_wydarze%C5%84/fotoreporta%C5%BC-specjali%C5%9Bci-specjalistom_5082/