Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu plenarnego zaprezentowanego na Ósmym Plenarnym Posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN przez Panią dr inż. Ewę Ocłoń z Laboratorium Białek Rekombinowanych (LBR), Ośrodek Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej (OMEiI), Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. pt.: „Potencjał aplikacyjny białek rekombinowanych w medycynie weterynaryjnej".

 

WYKŁAD

 

 

 

***** 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu plenarnego zaprezentowanego na Szóstym Plenarnym Posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN przez Panią dr hab. Martę Wójcik prof. uczelni z Katedry Przedklinicznych Nauk Weterynaryjnych, Zakładu Patofizjologii, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pt.: „Modyfikacje układu monocytarno/makrofagowego w przebiegu procesów hepatokarcinogenezy u zwierząt i ludzi".

 

WYKŁAD

 

 

 

***** 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu plenarnego zaprezentowanego na Piątym Plenarnym Posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN przez Panią dr hab. Aleksandrę Pawlak, prof. UPWr z Katedry Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pt.: „Jak pies może pomóc w znalezieniu leku na raka? - aktualne osiągnięcia onkologii weterynaryjnej i porównawczej". 

 

WYKŁAD

 

 

 

***** 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu plenarnego zaprezentowanego podczas III-go posiedzenia plenarnego KNWiBR PAN przez Panią dr Annę Rapacz-Leonard z UWM w Olsztynie pt.” Nowe spojrzenie na problem zatrzymania błon płodowych u klaczy”:

 

WYKŁAD

 

 

***** 

 

  

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu pt. „Zakażenia koronawirusowe u zwierząt - wiedza, zwalczanie i zdobycze naukowe weterynarii” wygłoszonego 7 grudnia 2021 r. przez Pana prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka, czł. Rzeczywistego PAN na internetowym posiedzeniu naukowym Wydziału IV Przyrodniczego PAU, Wydziału V Lekarskiego PAU oraz Komisji Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAU:

 

WYKŁAD

 

  

***** 

 

  

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wykład plenarnego: „With a little help from my friends…, czyli o grze zespołowej w kształtowaniu potencjału rozwojowego oocytów i zarodków in vitro” wygłoszonego przez Pana dr hab. Piotra Pawlaka z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na IV zebraniu plenarnym Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN:

 

WYKŁAD

 

 

***** 

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania niezwykle ciekawego wykładu pt. „Koronawirusy, temat znany w weterynarii od dziesięcioleci” wygłoszonego 13 października 2020 r. przez Pana prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka, czł. Rzeczywistego PAN podczas Plenarnego Posiedzenia Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN. Wykład jest interesującym spojrzeniem lekarza weterynarii na zakażenia koronawirusami, które dla środowiska reprezentującego medycynę weterynaryjną są wyzwaniem od wielu lat. Pan Profesor przybliża dotychczas występujące choroby zwierząt i ludzi wywołane przez te wirusy i przedstawia interesujące informacje na temat metod ich zwalczania. Nigdy tak bardzo jak teraz hasło „One Health” łączące obszar medycyny i weterynarii nie było tak aktualne jak dziś. 

Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. Międzynarodowy autorytet medycyny weterynaryjnej, specjalizujący się w chorobach zakaźnych w obszarze metod biologii molekularnej w diagnostyce i profilaktyce. Realizował wiele krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, współpracując z uczonymi z całego świata. Ponadto był organizatorem wielu międzynarodowych konferencji naukowych z zakresu hyopatologii. Jest twórcą i propagatorem największej w Polsce konferencji z zakresu zdrowia świń organizowanej co roku w Puławach. Stworzył znaną w rozwiniętych rolniczo krajach świata szkołę polskich pracowników nauki związanych z ochroną zdrowia świń. Opracował liczne szczepionki i leki stosowane w chorobach świń w Polsce i zagranicą, np.: Suibicol, KARNO-pig, Aptovac.

Stopień doktora nauk weterynaryjnych otrzymał w 1977 roku w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, doktora habilitowanego w 1985 roku w Instytucie Weterynarii w Puławach, a tytuł profesora w 1990 roku. Wypromował 13 doktorów oraz był opiekunem 5, zaś recenzentem 10 habilitacji. Odbył staż naukowy u prof. dra Williama P. Switzera (Uniwersytet Iowa), odkrywcy czynników etiologicznych dyzenterii świń i zakaźnego zanikowego zapalenia nosa. W 1980 roku rozpoczął pracę w Instytucie Weterynarii w Puławach, będąc w latach 1982–2018 kierownikiem Zakładu Chorób Świń. Pełnił liczne funkcje, m.in.: przewodniczącego Rady Naukowej Państwowego Instytutu Weterynaryjnego (2003–2006, 2011–2018; w latach 1999–2003 wiceprzewodniczącego), członka Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych (od 1997), przewodniczącego Zespołu Specjalistów ds. oceny wniosków badawczych w Zespole Nauk Weterynaryjnych KBN (wielokrotnie), przewodniczącego Rady Sanitarno-Epizootycznej przy głównym lekarzu weterynarii, krajowego kierownika specjalizacji lekarsko-weterynaryjnej choroby trzody chlewnej. Ekspert FAO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. W 2018 roku przeszedł na emeryturę.

Autor ponad 700 publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych oraz 8 podręczników, w tym: Choroby świń (2002), Ochrona zdrowia świń (2007), Afrykański pomór świń (2016). Członek wielu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (od 2010; wcześniej, od 1998 członek korespondent PAN), członek Prezydium Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN (od 1999), członek Prezydium Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN (2011–2014). Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (2003–2005, 2007–2010; wiceprezes 2000–2003, 2005–2007).

  

Wykład prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka

dotyczący chorób koronawirusowych

 

WYKŁAD