Szanowni Państwo Członkowie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN,

Uprzejmie informuję, że w dniu 6 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk (KNWiBR PAN).

Spotkanie otworzył Przewodniczący Komitetu nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN prof. Wojciech Niżański, który przywitał przybyłych Gości oraz wybranych w wyborach uzupełniających członków Komitetu, w tym Wicemarszałek Sejmu RP dr Dorotę Niedzielę oraz Prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej dr Marka Mastalerka. W zebraniu uczestniczyli również Przedstawiciele Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN – Prorektor ds. Studiów UP w Poznaniu prof. Piotr Slósarz i dr Mateusz Rawski.

Podczas posiedzenia został zaprezentowany wykład plenarny pt.:” Oksydacyjne modyfikacje białek oraz rola plemnikowych peroksyredoksyn podczas kapacytacji i kriokonserwacji nasienia buhaja”, którego Prelegentką była Pani dr Agnieszka Mostek-Majewska reprezentująca Zespół Biologii Gamet i Zarodka, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

W programie posiedzenia została przedstawiona przez Panią Profesor Monikę Kaczmarek- członka Rady NCN szczegółowa analiza nowej struktury paneli Narodowego Centrum Nauki (Uchwała nr 83/2024) w kontekście przyszłego składania wniosków o finansowanie projektów. 

Następnie zaprezentowano  informacje na temat projektów ustaw dotyczących ochrony zwierząt, które zostały złożone do Sejmu przez różne środowiska, w tym poselskie, obywatelskie oraz rządowe. Zakres oraz detale dotyczące złożonych projektów ustaw przedstawiła osobiście Pani Wicemarszałek Sejmu dr Dorota Niedziela, która jest jednocześnie członkiem KNWiBR PAN. Pani marszałek poinformowała zebranych, że do procedowania zgłoszonych projektów została powołana sejmoa Komisja Nadzwyczajną, która w najbliższych dniach rozpocznie swoje prace. Pani Wicemarszalek podkreśliła, że podczas procedowania projektów Komisja będzie wnioskować o opinie eksperckie do KNWiBR i KNZiA PAN.

W dalszej kolejności głos zabrał Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Pan dr Marek Mastalerek, który przedstawił możliwości oraz konieczność współpracy z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną, w zakresie procedowania zgłoszonych projektów. Pan Prezes wskazał obszary, w których poszczególne organy centralne i regionalne mogłyby uczestniczyć w doprecyzowaniu wytycznych w ustawach oraz we wdrażaniu wymogów zawartych w ustawach.

W dalszej części posiedzenia została przedstawiona przez Panią prof. Annę Chełmońską-Soytę członka komitetu propozycja realizacji koncepcji komitetu z poprzedniej kadencji, dotyczącej powołania Agencji Badań Weterynaryjnych (ABWet) jako organu wspomagającego finasowanie badan aplikacyjnych i translacyjnych w weterynarii. Pani Profesor przedstawiła aktualne rezultaty podjętych działań oraz zaprezentowała propozycję powołania zespołu zadaniowego KNWiBR PAN w zakresie opracowania koncepcji działania i finasowania ABWet.

Ostatnim punktem obrad były sprawy bieżące przedstawione przez Przewodniczącego komitetu Prof. Wojciecha Niżańskiego, w tym podjęte przez komitet uchwały, stanowiska, listy. Ponadto został również przegłosowany logotyp KNWiBR PAN oraz przedstawiony projekt regulaminu Nagrody KNWiBR PAN.

Szanowni Państwo, Członkowie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN,

 Serdecznie zapraszam na II Zebranie Plenarne KNWiBR PAN kadencji 2024-2028, które jak zapowiadaliśmy wcześniej odbędzie się stacjonarnie 6 listopada 2024 r. w Pałacu Staszica w sali Marii Skłodowskiej-Curie, od godz. 11.00

Załączam szczegółowy Program Zebrania:

PROGRAM

 

Planujemy omówienie kilku aktualnych i ważnych dla środowiska obszarów.

Wykład wygłosi tym razem dr Agnieszka Mostek-Majewska z Zespołu Biologii Gamet i Zarodka, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Temat wykładu to „Oksydacyjne modyfikacje białek oraz rola plemnikowych peroksyredoksyn podczas kapacytacji i kriokonserwacji nasienia buhaja.”

Po wykładzie przewidujemy dyskusję na temat nowej struktury paneli NCN w kontekście wnioskowania projektowego. Wprowadzenia w tę tematykę dokona prof. Monika Kaczmarek. Istnieje potrzeba spotkania z władzami NCN. Należy bowiem jasno określić w jakich panelach przedstawiciele różnych specjalności weterynarii i biologii rozrodu powinni składać wnioski projektowe.

Planujemy dyskusję na temat bardzo gorącego tematu tj. projektów Ustawy o Ochronie Zwierząt. Wprowadzenia dokona Wicemarszałek Sejmu RP dr Dorota Niedziela oraz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej dr Marek Mastalerek. Powinniśmy wypracować stanowisko Komitetu wobec projektów Ustawy. 

Ze spraw bieżących omówimy zaawansowanie prac dotyczących realizacji Koncepcji naszego Komitetu dotyczącej organizacji w naszym kraju Agencji Badań Weterynaryjnych.  Omówienia tego zagadnienia dokona prof. Anna Chełmońska-Soyta, która koordynuje te prace.

Na zakończenie obrad omówię ostatnie aktywności Komitetu, w tym Uchwały dotyczące Projektu Ustawy o PAN, Koncepcję Nagrody Naukowej Komitetu, logotyp Komitetu  i in. 

Liczę bardzo na Państwa przybycie, bowiem będziemy omawiać bardzo istotne zagadnienia. 

Z poważaniem

Wojciech Niżański

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie plenarne Komitetu zostało zaplanowane na dzień 6 listopada 2024r.
Szczegółowe informacje zostaną przesłane do Państwa w terminie późniejszym.