STANOWISKA:

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu
Polskiej Akademii Nauk
6 listopada 2024

 

Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia
Wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela

 

Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu ws Projektu Obywatelskiego Ustawy o Ochronie Zwierząt

 

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN z uwagą przeanalizował treści zawarte w projekcie obywatelskim Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Komitet rozumie intencje autorów dokumentu wyrażające chęć poprawy losu zwierząt i dbałość o ich status zdrowotny oraz dobrostan.

Sprzeciw nasz budzi jednakże wiele tez zawartych w dokumencie i postulowanych rozwiązań. Projekt jest niezgodny z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r w rozdziale 8 zabiegi na zwierzętach Art.27 Art. 27. [Warunki dopuszczalności dokonywania zabiegów na zwierzętach]

Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.

1.Projekt przewiduje poddawanie obowiązkowej kastracji wszystkich psów i kotów z wyjątkiem zwierząt hodowlanych. Jest to sprzeczne z obecnym stanem wiedzy i wytycznymi światowych organizacji zajmujących się medycyną psów i kotów. Praktyka stosowania antykoncepcji farmakologicznej i chirurgicznej jest uzasadniona w warunkach schronisk oraz w odniesieniu do zwierząt bezdomnych. Niezrozumiały jest plan poddawania zabiegom chirurgicznym zwierząt utrzymywanych pod pełną kontrolą weterynaryjną przez właścicieli zapewniających im odpowiedzialną i świadomą opiekę. Zatem, kastracja w tych warunkach jest sprzeczna z ustawowym stwierdzeniem koniecznego ograniczenia populacji. Obecna zmiana sugeruje, że liczba psów utrzymywanych przez obywateli jest zbyt duża, co wydaje się być nadużyciem.
2. Ponadto przymusowa i obowiązkowa kastracja chirurgiczna niemal całej populacji psów i kotów stoi w jawnej sprzeczności z obecnie obowiązującym Wytycznymi World Small
Animal Veterinary Association opublikowanymi w kwietniu 2024 r (WSAVA Reproduction Control Guidelines) opracowanymi w ostatnich latach przez największe światowe autorytety w obszarze rozrodu zwierząt reprezentujące wszystkie kontynenty. W dokumencie przedstawiono obecny stan wiedzy opierając się na 943 pozycjach piśmiennictwa tj. całej dostępnej współczesnej literatury naukowej w poruszanym obszarze.
https://wsava.org/global-guidelines/reproduction-guidelines/
3. Chirurgiczne pozbawianie zwierząt gonad uniemożliwia ich rozmnażanie oraz ograniczać może ryzyko pojawienia się niektórych chorób, w tym macicy, gruczołu mlekowego oraz prostaty. Równocześnie wiąże się jednak z ryzykiem pojawiania się poważnych niepożądanych następstw chorobowych u zwierząt, w wielu przypadkach pogarszających ich kondycję, dobrostan a często zagrażających ich życiu. Kastracja chirurgiczna zwiększa ponad wszelką wątpliwość ryzyko pojawiania się w późniejszym życiu zwierzęcia chorób nowotworowych typu guz komórek tucznych, rak przejściowokomórkowy, kostniakomięsak, chłoniak, naczyniakomięsak krwionośny oraz nowotwory gruczołu krokowego. Zwiększa istotnie również ryzyko chorób nienowotworowych, takich jak nietrzymanie moczu, otyłość, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, osłabienie/zmiany okrywy włosowej, dysplazja stawu biodrowego, zwiększone ryzyko zerwania więzadła krzyżowego oraz zmiany behawioru, w tym agresja, strach i lękliwość.

Częstotliwość występowania niepożądanych następstw kastracji zależy od stanu fizjologicznego organizmu, fazy cyklu płciowego, rasy zwierzęcia, wieku, stanu zdrowia, wielkości zwierzęcia, typu rasy. Z tego punktu widzenia podstawą racjonalnego i humanitarnego działania jest indywidualne podejście do pacjenta i dobranie korzystnej dla danego osobnika metody postępowania. W każdej sytuacji decyzja, co do zastosowania bądź odstąpienia od antykoncepcji powinna być dobrana bardzo rozważnie i optymalnie dla określonego zwierzęcia w sposób zindywidualizowany. Postępowanie takie ma celu zapewnienia dobra pacjenta, którym jest czujące lub cierpiące zwierzę wskutek antropocentrycznych decyzji człowieka. Narażanie niemal całej populacji danego gatunku zwierząt na bezduszne kaleczenie, jakim jest w wielu przypadkach niepotrzebny albo szkodliwy zabieg chirurgiczny w sytuacji rosnącej świadomości możliwych fatalnych następstw kastracji to postępowanie nieetyczne i stoi w absolutnej sprzeczności z dobrem zwierząt i zapewnieniem dobrostanu, które to cele przyświecają autorom projektu. W naszej opinii należy to bezwzględnie skorygować.

4. Wedle obowiązujących Wytycznych WSAVA oraz opinii członków Komitetu w sytuacji, gdy opiekun zapewnia odpowiedzialne prowadzenie zwierzęcia i kontrolę weterynaryjną, należy tak dobierać metodę antykoncepcji, aby uniknąć cierpienia zwierząt w późniejszym życiu, włącznie z odstąpieniem od niej w przypadku ras/wieku/stanu, które szczególnie narażają na powikłania pokastracyjne. Należy mocno podkreślić, że oprócz przytaczanej wielokrotnie w projekcie „kastracji” (usunięcie gonad) istnieje cała gama innych i nowoczesnych metod antykoncepcji, w tym sterylizacja chirurgiczna oszczędzająca gonady (wazektomia i usunięcie macicy), wiele metod antykoncepcji farmakologicznej (hormonalne blokowanie cyklu jajnikowego i odwracalna kastracja hormonalna samców) , antykoncepcja chemiczna i inne. W przypadku dużego ryzyka powikłań rozważyć należy też odstąpienie od antykoncepcji. Zgadzamy się, że w sytuacji psów bezdomnych i schroniskowych, jedynym logicznym rozwiązaniem na ograniczenie populacji wydaje się byś antykoncepcja ze wskazaniem na antykoncepcję chirurgiczną. Choć i tu rozważać należy różne możliwości postępowania i wybrać spośród wachlarza współcześnie dostępnych technik metodę najlepszą dla określonego osobnika.

Reasumując uważamy, że skazanie niemal całej populacji psów i kotów na zabieg kastracji chirurgicznej jest nieetyczne i leży w sprzeczności z dobrze pojętym zapewnieniem dobrostanu psów i kotów z uwagi na fakt, że istnieją niezbite dowody na niebezpieczne następstwa pozbawiania zwierząt gonad. Takie postepowanie może być uzasadnione dla zwierząt bezdomnych i może okazać się jedyną skuteczną metodą ograniczania nadpopulacji w schroniskach, ale nie jest wskazane dla obligatoryjnego zastosowania u zwierząt utrzymywanych w kontrolowanych warunkach przez świadomych i odpowiedzialnych opiekunów.

Stoimy na stanowisku, że projekt ustawy o ochronie zwierząt powinien bezwzględnie uwzględniać również możliwości wyboru jednej z wielu dostępnych współcześnie nowoczesnych technik kontroli rozrodu w sposób indywidualny i najlepszy dla określonego zwierzęcia. Ograniczanie pojęcia antykoncepcja do chirurgicznego usuwania gonad wydaje się archaiczne i nie bierze od uwagę osiągnięć współczesnej weterynarii oraz daje wrażenie małej dbałości o rzeczywisty dobrostan zwierząt w sytuacji możliwości zastosowania tak wielu nowoczesnych metod alternatywnych a także uchybia Art.5 ustawy o obowiązku humanitarnego traktowania zwierząt.

Należy podkreślić, że w związku z powyższym proponowany projekt jest działaniem wbrew dowodom naukowym, dostępnej wiedzy i międzynarodowym zaleceniom, o czym w zagranicznym środowisku zajmującym tym obszarem aktywności mówi się coraz głośniej. Nie służy to naszemu wizerunkowi na arenie międzynarodowej i jednocześnie stawia polskie ustawodawstwo w niekorzystnym świetle braku kompetencji.

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN
Przewodniczący Wojciech Niżański

UCHWAŁA


Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu
Polskiej Akademii Nauk
6 listopada 2024

 

Dariusz Wieczorek
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk zwracam się z prośbą o podjęcie działań związanych z przystąpieniem jednej z agencji finansującej badania w Polsce do Europejskiego Partnerstwa na rzecz Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt (The European Partnership on Animal Health & Welfare -EUPAHW), koordynowanego przez Universiteit Gent z Belgii, które z początkiem bieżącego roku rozpoczęło swą działalność w ramach klastra tematycznego programu Horyzont Europa „Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko”. Działania tego partnerstwa zmierzają do zapewnienia zrównoważonego systemu produkcji zwierząt lądowych i wodnych, ograniczenia rozwoju zakaźnych chorób zwierząt, rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych oraz zapewnienia wysokiego dobrostanu zwierząt na wszystkich etapach ich życia.

Partnerstwo EUPAHW jest jednym z tzw. współfinansowanych partnerstw europejskich (Cofunded European Partnerships), które łączą Komisję Europejską oraz partnerów publicznych celem sprostania najpilniejszym wyzwaniom Europy poprzez wspólne inicjatywy w zakresie badań i innowacji. Agencje finansujące z państw członkowskich i stowarzyszonych dołączają swoje wkłady finansowe do wkładu Komisji Europejskiej tworząc wspólny budżet partnerstwa. Ze wspólnego budżetu ogłaszane są konkursy otwarte dla podmiotów z krajów, które mają swoje agencje finansujące w danym partnerstwie.

Obecne udział polskich agencji wykonawczych w partnerstwach takich jak np. Biodiversa+ (NCN), Water4All (NCBR), The Sustainable Blue Economy Partnership (NCBR), przyczynia się do rozwoju polskiej nauki poprzez współpracę z czołowymi ośrodkami badawczymi w Europie oraz wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez rozwój nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które mogą być wdrażane w polskim przemyśle.

8 maja br. partnerstwo EUPAHW ogłosiło pierwszy konkurs na wielostronne projekty międzynarodowe bez udziału polskiej agencji finansującej, co uniemożliwia polskim naukowcom zajmującym się medycyną weterynaryjną, hodowlą i dobrostanem zwierząt szeroki dostęp (poza instytucjami będącymi członkami partnerstwa) do finasowania badań i prowadzenia współpracy na arenie międzynarodowej.

Środowisko naukowe prowadzące badania w dziedzinie nauk weterynaryjnych i zootechnicznych widzi silną potrzebą uczestnictwa w Partnerstwie na rzecz Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt reprezentującym obszary tematyczne kluczowe dla rozwoju polskiego rolnictwa i zrównoważonej gospodarki żywnościowej, zgodne z Europejskim Zielonym Ładem. Partnerstwo to jest kluczowym narzędziem wdrażania programu Horyzont Europa w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także przyczynia się znacząco do realizacji priorytetów Strategii UE „Od pola do stołu” i wspólnej polityki rolnej.

Mamy nadzieję, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie działania w kierunku przystąpienia polskiej agencji wykonawczej do Europejskiego Partnerstwa na rzecz Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt w najbliższej perspektywie czasowej, co umożliwi polskim instytucjom uzyskanie dofinansowania na badania i innowacje skutkujące poprawą dobrostanu zwierząt, zapewnieniem bezpieczeństwa żywności, skuteczną ochroną zdrowia publicznego i środowiska.

 

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN
Przewodniczący Wojciech Niżański
UCHWAŁA

Szanowny Panie Premierze,

Reprezentowane przez nas Komitety Naukowe PAN wyrażają swoją solidarność ze stanowiskiem Rady Narodowego Centrum Nauki z dn. 5/09/2024 r (uchwała nr 82/2024) dotyczącym projektu ustawy budżetowej na 2025 r. przewidującego finansowanie NCN na poziomie 1,648 mld zł, a po uwzględnieniu korekty z dn. 28/09/2024 – 1,698 mld zł, co oznacza de facto utrzymanie budżetu NCN na poziomie niemal identycznym jak w bieżącym roku. Gorąco popieramy postulat NCN, by zwiększyć dotację celową dla tej agencji o dalsze 250 mln zł oraz o 2 mln zł na wynagrodzenia pracowników NCN w 2025 r. i w latach następnych. Pozwoli to ustabilizować sytuację finansową Centrum i umożliwi wsparcie najwyższej jakości badań naukowych prowadzonych w Polsce.

Środowisko naukowe reprezentowane przez Komitety Naukowe PAN jest głęboko zaniepokojone konsekwencjami przedłużającego się stanu niedofinansowania nauki w Polsce, w tym NCN. Doprowadziło to do bardzo niskiego wskaźnika sukcesu w pozyskiwaniu grantów, co znacznie ograniczyło  zakres i jakość prowadzonych w Polsce badań oraz obniżyło konkurencyjność publikacyjną wyników, wynikającą z opóźnień w prowadzeniu badań, a także zwiększyło odpływ wartościowych kadr ze środowiska naukowego. Wspomniana w stanowisku Rady NCN perspektywa zawieszenia konkursów Sonatina, Miniatura i programu Polonez, oraz zmniejszenie liczby konkursów Opus i Maestro, byłyby kolejnymi oznakami bardzo dotkliwej erozji finansowania nauki w Polsce. Należy temu pilnie zapobiec, aby nie dopuścić do zapaści nauki w Polsce. Stabilny i systematyczny wzrost nakładów na naukę jest inwestycją w rozwój kraju. Brak zdecydowanych działań w tym kierunku budzi obawy środowiska naukowego o przyszłość.

Z wyrazami szacunku,

 

UCHWAŁA


Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu                                       

Polskiej Akademii Nauk

23.08.2024

Uchwała Nr 6/2024

Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN

z dnia 23 sierpnia 2024 roku

Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN

w sprawie zmiany Ustawy o Polskiej Akademii Nauk

W ramach konsultacji publicznych projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk, wyrażamy stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, w szczególności w odniesieniu do proponowanego zapisu w art. 35 Ustawy.

Obawy członków Komitetu budzi proponowane brzmienie art. 35 p.1 „W skład komitetu naukowego wchodzą członkowie krajowi i członkowie akademii młodych uczonych, stosownie do dyscyplin naukowych albo artystycznych, które reprezentują zgodnie z oświadczeniami złożonymi na podstawie art. 343 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz osoby wybrane przez instytucje przedstawicielskie środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, o których mowa w art. 329 ust. 1 pkt 1, 2, i 6 tej ustawy”.

W projekcie Ustawy nie znaleźliśmy intencji prowadzenia w przyszłości demokratycznych wyborów do Komitetów, co było praktyką prowadzoną w naszym środowisku od wielu lat.  Fakt, iż członkowie Komitetów są obecnie wybierani w demokratycznych wyborach dawał rękojmię i legitymację do występowania w imieniu całego środowiska reprezentującego określone dziedziny i dyscypliny naukowe. Umożliwiło to niezależną pracę Komitetów w poprzednich latach i zaowocowało przyjęciem wielu ważnych dla kraju stanowisk, wartościowymi opracowaniami wydawniczymi, działalnością służebną wobec organów Państwa i pomocną w opiniowaniu aktów prawnych, opracowywaniu strategii rozwoju dyscyplin, inspiracji dyskusji naukowej i aktywnościami w wielu innych obszarach. Rola Komitetów jako ciał integrujących i sieciujących środowisko naukowe jest trudna do przecenienia. W naszej opinii wskazywanie członków Komitetów przez instytucje przedstawicielskie środowiska naukowego zniweczy ogromną wartość jaką posiadają w tej chwili Komitety – ich niezależność i tym samym prawo do występowania w imieniu środowiska naukowego. Demokratyczne wybory zapewniały i nadal mogą zapewnić, że członkowie komitetu naukowego będą akceptowanymi reprezentantami całego środowiska naukowego. Wzmacnia to wiarygodność i zaufanie do komitetu naukowego, czyniąc komitety naukowe znaczącym gremium środowiskowym.

Pragniemy również mocno podkreślić, że mamy niezwykle krytyczne stanowisko wobec faktu, iż wprowadzenie nowych regulacji prawnych będzie skutkować rychłym rozwiązywaniem demokratycznie wybranych Komitetów kilka miesięcy temu. Podważa to prestiż instytucji państwowych, demotywuje środowisko oraz rodzi negatywne konotacje historyczne.

Zdecydowanie postulujemy, by pozostawić art. 35 ust. 1 ustawy o Polskiej Akademii Nauk w jego obecnym brzmieniu, tj. „W skład komitetu naukowego wchodzą członkowie krajowi Akademii zgodnie z ich specjalnością naukową oraz osoby wybrane przez właściwe środowisko.”

Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN w sprawie zmiany Ustawy o Polskiej Akademii Nauk


Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu                                       
Polskiej Akademii Nauk
29.07.2024

 

Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Badań Rozrodu PAN

 

w sprawie proponowanych zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt (Dz. U. z 2021 r. poz. 1033).

Komitet uznaje za zasadny wniosek Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt.

Przepisy krajowe nie przewidują tzw. uboju pastwiskowego i w znacznym stopniu ograniczają możliwość użycia broni palnej myśliwskiej na terenie gospodarstwa rolnego u zwierząt w tym u tych, które doznały urazu, są terminalnie chore, cierpią i wymagają szybkiego uśmiercenia. Eutanazja farmakologiczna wiąże się z wysokim ryzykiem dla lekarza weterynarii wykonującego iniekcję lub jest po prostu niemożliwa do wykonania. W praktyce obowiązujące przepisy powodują wiele trudności we wdrożeniu Unijnych regulacji, ale przede wszystkim przysparzają zwierzętom niepotrzebnego cierpienia, związanego z manipulacją i transportem (najczęściej odległym) do rzeźni, w której zatwierdzony jest np. ubój jeleni i danieli.

Zastosowanie broni palnej lub radykału do ogłuszenia, szczególnie dużych i potencjalnie niebezpiecznych zwierząt, przebywających na pastwiskach jest metodą bezpieczną dla osoby dokonującej ogłuszenia i dla samego zwierzęcia, ponieważ nie jest ono poddawane czynnikom stresowym, a samo ogłuszenie odbywa się bardzo szybko. Zmiany miałyby umożliwić prowadzenie uśmiercania zwierząt w gospodarstwach rolnych, przez odpowiednio przeszkolone do tego celu osoby. Należy dodać, że analogiczne do postulowanych regulacji, funkcjonują w takich krajach Unii Europejskiej jak Niemcy, Austria, Czechy czy Słowacja.

W zmianie rozporządzenia powinna być także jasno określone rola Urzędowego Lekarza Weterynarii dopuszczającego wykonywanie takiego uboju poprzez wykonanie badania przedubojowego oraz dopuszczenie tuszy do spożycia przez ludzi po przeprowadzeniu badania poubojowego. Ponadto w procesie nadawania uprawnienia osobie wykonującej ogłuszanie przy użyciu broni palnej lub radykału w gospodarstwie, gdzie utrzymywane są jeleniowate, zezwolenie powinno być wydawane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zmiana Rozporządzenia znacząco wpłynie na poprawę dobrostanu zwierząt oraz sprawowanie nadzoru nad przed i poubojowym badaniem zwierząt przez urzędowego lekarza weterynarii. Tym samym wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego od jeleniowatych do obrotu, jest wyjściem zgodnym z oczekiwaniami społecznymi i pozostającym w zgodzie z regulacjami Unijnymi w przedmiotowym zakresie, ograniczając do niezbędnego minimum cierpienie zwierząt.

 

UCHWAŁA

 

Prezydium Komitetu Nauk Weterynaryjnych
i Biologii Rozrodu PAN

 

Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN w sprawie proponowanych zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r.

w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt


Wspólne oświadczenie Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Nauk o Zwierzętach i Akwakulturze Polskiej Akademii Nauk, i Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk w sprawie konsekwencji dla rozwoju badań naukowych po przyjęciu przez ECI Europejskiej Inicjatywy „Obywatelskiej” – „Ratujmy kosmetyki wolne od okrucieństwa – zobowiązanie do Europy bez testów na zwierzętach”.


Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie współczynników kosztochłonności z dnia 6 lutego 2023 r.


Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk na temat opracowania zmian w zakresie możliwości poszerzenia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) o tematykę dotyczącą obszarów z zakresu weterynarii


Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk ws. nowelizacji projektu rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy weterynarii


Stanowisko Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk ws. projektu rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy weterynarii


Stanowisko dotyczące Wniosku Lokalnych Komisji Etycznych ds. Doświadczeń na Zwierzętach z dnia 1 czerwca 2020 do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

 


OPINIE:

 

Opinia Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk na temat opracowania zmian w zakresie rozwoju i przemian czasopisma Polish Journal of Veterinary Sciences


Opinia o kwalifikacjach naukowo-badawczych i organizacyjnych kandydatów zgłoszonych na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk w Wydziale II PAN


Opinia KNWiBR PAN dotycząca zgłoszonych do II Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN dwóch wniosków o nagrodę Wydziału 2021 r.


Opinia KNWiBR PAN dotycząca zgłoszonych do II Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN trzech wniosków o nagrodę Wydziału 2020 r. 


Recenzja osiągnięć badawczych przedłożonych przez zespoły wnioskujące o przyznanie nagrody naukowej Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN 2017 r.