Cele, strategia działalności i plan pracy

Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN

w latach 2020-2023

Strategia i cele działalności Komitetu:

Komitet został powołany w 2016 r. w wyniku połączenia Komitetu Biologii Rozrodu (utworzonego w 1981 r.) i Komitetu Nauk Weterynaryjnych (utworzonego w 1956 r.), kontynuując ich działalność. Działania Komitetu obejmują następujące obszary naukowe oraz aktywności: budowa i funkcja organów i układów organizmów ssaków, ptaków i ryb wraz z aspektami komórkowymi i molekularnymi, patofizjologia i patologia weterynaryjna, diagnozowanie i leczenie chorób zakaźnych i niezakaźnych, prewencja i profilaktyka chorób, monitorowanie chorób zakaźnych i niezakaźnych w populacjach zwierzęcych, doskonalenie metod diagnostycznych oraz analiza zakaźnych i niezakaźnych przyczyn chorób zwierząt, higiena zwierząt rzeźnych i produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, aspekty sanitarne produkcji i dystrybucji produktów pochodzenia zwierzęcego, higiena pasz i środków żywienia zwierząt, parazytologia, biotechnologia weterynaryjna, fizjologia żeńskiego i męskiego układu rozrodczego ssaków, ptaków i ryb, patologia, diagnostyka i terapia zaburzeń układu rozrodczego, biotechniki i biotechnologia rozrodu ludzi i zwierząt.

Komitet analizuje aktualny stan oraz rozwój nauk weterynaryjnych oraz biologii rozrodu zwierząt i człowieka, wytycza priorytetowe kierunki badań, inicjuje badania interdyscyplinarne w obrębie nauk weterynaryjnych i biologii rozrodu oraz we współpracy z dziedzinami pokrewnymi, popularyzuje i upowszechnia osiągnięcia nauk weterynaryjnych oraz problemy ochrony zdrowia zwierząt i ludzi, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i towarzystwami naukowymi i zawodowymi.

Biorąc pod uwagę zmiany ekonomiczne, środowiskowe oraz przełomowe zmiany prawne wynikające z reformy organizacji nauki i szkolnictwa wyższego, a także mając na względzie sytuację epidemiczną, Komitet stoi wobec wyzwań nieporównywalnych do występujących dotychczas. Musi zatem podjąć  w najbliższej przyszłości wiele działań i wdrożyć wiele procedur, w taki sposób, aby stymulować postęp w reprezentowanym obszarze nauki, wbrew niecodziennym i niespodziewanym zmianom oraz utrudnieniom.

Priorytety i cele działań Komitetu:

1. W zakresie działalności merytorycznej Komitet będzie angażować się w patronat i współorganizację konferencji naukowych i seminariów oraz w aktywności wydawnicze w zakresie tematyki związanej z weterynarią i biologią rozrodu. W planach są wydawnictwa, w tym monografie i wieloautorskie opracowania książkowe wydawane pod patronatem Komitetu o treści wynikającej z obszaru zainteresowań jego członków.

2. W zakresie działalności edukacyjnej Komitet będzie kładł nacisk na stymulowanie środowiska do realizacji warsztatów naukowych i klinicznych oraz naukowych szkół (letnich lub zimowych) krajowych i międzynarodowych.

3. W odniesieniu do aktywności popularyzacyjnej Komitet będzie nadal patronował czasopismu Polish Journal of Veterinary Sciences oraz rozważy ściślejszą współpracę z czasopismami Reproductive Biology, Journal of Veterinary Research oraz innymi, w tym z Medycyną Weterynaryjną. Strona internetowa Komitetu będzie redagowana w języku polskim i angielskim. Będzie ona regularnie aktualizowania i ulepszana.

4. Jednym z głównych zadań merytorycznych Komitetu jest monitorowanie stanu dyscypliny weterynaria i obszaru biologia rozrodu. Będzie to realizowane poprzez prezentacje tematyki badawczej realizowanej przez poszczególne zespoły naukowe, prezentacje młodych naukowców oraz uznanych autorytetów podczas organizowanych spotkań. Innym przejawem tego rodzaju aktywności będzie zredagowanie przez Komitet opracowania na temat stanu nauki w reprezentowanym obszarze w naszym kraju.

5. Niezwykle istotną częścią aktywności Komitetu jest opiniowanie środowiskowe aktów prawnych, w tym dotyczących wprowadzanej reformy szkolnictwa wyższego i aktualizacji listy czasopism MNiSW.

6. Praca Komitetu będzie oparta o zespoły zadaniowe powoływane ad hoc do rozwiązywania określonego problemu lub opracowania stanowiska w oparciu o wiedzę merytoryczną poszczególnych jego członków w określonej specjalności. Skład Komitetu będzie uzupełniony o 10-osobowe grono specjalistów reprezentujących nie tylko świat nauki, ale też specjalistów reprezentujących przemysł, związki hodowców, ośrodki opiniotwórcze i agendy rządowe, środowiska ekologiczne i inne. Pracą Komitetu kieruje Przewodniczący oraz Prezydium. Honorowym Przewodniczącym Komitetu jest prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski, czł. rzecz. PAN.

7. W zakresie planu pracy w bieżącej kadencji proponuje się spotkania stacjonarne/online co najmniej raz na pół roku z naciskiem na spotkania prezentujące prace poszczególnych zespołów naukowych.

8. Istotnym elementem aktywności Komitetu są starania o przekształcenie go w Komitet Narodowy.

9. W opinii Komitetu, najważniejszymi i palącymi wyzwaniami stojącymi przed obszarem działań Komitetu w aspekcie merytorycznym są: 1. Bezpieczeństwo zdrowia publicznego, 2. Zmiany klimatyczne i powiązane z nimi zagrożenia epidemiczne i parazytologiczne, 3. Pogorszenie statusu zdrowotnego, płodności i zagrożenie istnienia wielu gatunków i ras zwierząt spowodowane rozwojem cywilizacji.

Szczegółowy plan pracy KNWiBR przewiduje następujące działania w najbliższej przyszłości:

1. Zebrania plenarne Komitetu przeprowadzone on line lub stacjonarnie:

- w październiku 2020, celem zatwierdzenia Regulaminu pracy oraz przeprowadzenia wyborów uzupełniających

- w I połowie 2021, dotyczące problematyki oceny stanu dyscypliny, finalizacji przekształcenia KNWiBR w Komitet Narodowy, problematyki zasad reformy szkolnictwa wyższego oraz zasad ewaluacji, listy czasopism MNiSW, stanu rozmów na temat panelów NCN, dyspersji i deprecjacji nauki, kształcenia, rozwoju kadry naukowej

2. Współorganizacja kluczowych środowiskowych konferencji naukowych, tj. Kongresu Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oraz Zjazdu Towarzystwa Biologii Rozrodu – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej

3. Organizowanie w cyklu 2-3 miesięcznym i ad hoc spotkań on line Prezydium Komitetu poświęconych:

- przygotowaniu zebrań plenarnych

- omówieniu aktualnych problemów merytorycznej działalności Komitetu

- działalności opiniotwórczej i eksperckiej Komitetu

- bieżącym sprawom administracyjnym

Prezydium Komitetu zamierza pracować głównie drogą komunikacji elektronicznej, do czasu zakończenia obowiązywania zasad reżimu sanitarnego w kraju.

4. Prezentacja osiągnięć zespołów i młodych pracowników nauki w obszarach nauk weterynaryjnych i biologii rozrodu, w szczególności podczas Zebrań Plenarnych i zebrań tematycznych Komitetu

5. Promocja wiedzy i aktualnych osiągnięć naukowych z zakresu nauk weterynaryjnych i biologii rozrodu wdrażanych do praktyki i szeroko pojętego społeczeństwa poprzez organizację/współorganizację warsztatów, konferencji i sesji naukowych

6. Prace nad poszukiwaniem dróg podnoszenia wskaźników oddziaływania czasopisma Komitetu – Polish Journal of Veterinary Sciences.

7. Prace opiniodawcze i analizy sporządzane na rzecz władz PAN oraz opracowywanie stanowisk w aktualnych ważnych sprawach naukowych i zawodowych, na wzór prowadzonych aktywnie w ostatnich miesiącach prac Komitetu dotyczących stanowiska w sprawie LKE oraz dwóch stanowisk dotyczących projektu zmian w rozporządzeniu na temat specjalizacji weterynaryjnych. Planowane jest ponadto wypracowanie stanowiska dotyczącego Paneli NCN (brak panelu dedykowanego wyłącznie weterynarii), propozycji zmian w liście czasopism MNiSW, zasad ewaluacji uczelni weterynaryjnych oraz ponownie zagadnienia specjalizacji).

8. Redakcja opracowania dotyczącego stanu obecnego dyscypliny naukowej weterynaria i obszaru biologia rozrodu.

Komitet Nauk Weterynaryjnych

i Biologii Rozrodu PAN

Przewodniczący

prof. dr hab. Wojciech Niżański